Wednesday, June 18, 2014

Ehsen Erdoğan!

Çox cəsursan ey haliefyi-rui-zemin!

Dünya senin heybetinden tir-tir titreyir. Liderler senden korkduğu için sensiz liderler toplantısı yapır. İŞİD senden korkduğu için konsolosluk işçilerini rehin tutur. PKK senden çekindiyi için çocukları dağa kaçırır, yol kesir, arac yakır. Senden korkuduğu için Barzani Kerkükü işğal edir.
Hatta o kadar cesursan ki, Azerbaycanda okulları kapat(dın)maya çalıştın. Bunun üzerine sana bu güzellemeni yazdım...
Ehsen Erdoğan! Kapat türk okulların. Tam da sen okulları kapatmaya geldikden hemen sonra ruslar, fransızlar ve amerikalılar burda okul ve universite açmağa başlamışlar. Sonra o fransız veya rus mezun geler bakan olar. En ucuz aldığınız azer qazını daha "iyi" fiyatla satarız size. Hatta o qazı biz rusa satalım, ki son dönemler ruslar o qazı bizden almaq için yüz takla atır, rus da size pazarlasın. Yarın da rusa karşı geldiyin zaman Ukrayna kimi "qazınızı" alsın.
Türk insanı Azerbaycanı iyi tanıdığını düşünür ama yanılır. En azı türk milleti kadar kompleks cemiyyetimiz vardır. Türk qardaşlarımız ordan bizim meselelerin aysberq misalı sadece üzdeki kısmını görür. Zaten son 100 ildir türklerin kendi iç problemlerinden etraflarını görmez oldukları da başka konu.
Çox badireler aşdıq bağımsız olduqdan sonra. Biz Karabağ savaşında kendi bacağına sıxan da gördük, o savaşın neticesini de... Ona göre biz azerler bir daha kendi ayağımıza gülle sikmayız. Bu okulların faydasını görmeyecek, bilmeyecek ve kadrini bilmeyecek kadar gerizekalı deyilik hamd olsun. Bu okulların dövlet böyüklerimize emanet olduğunu da unutmarıq. Burdakı meseleler ordan göründüyü kadar basit deyil. İzah etmeye çalışsam azerler demiş bu hamur çox su götürür.

Uzun sözün kısası burda okulların kapanmasına "sevinen"lerin (bu işde sevinilicek noktayı da anlamıram) sevinci qursağında kalacak inşallah. Çünki menim düşüncem burda 2-3 sene önceden başlayan SOCAR ÇAĞ MMC emekdaşlığın neticesinde bu liseyler, dersaneler (kurslar) REBRENDİNQ olur. Gelen ilden herşey yeni isimle devam, durmadan devam ;)

Olmasa bile şimdi bir tane olan kurs, gelen yıl 10 tane açılır. Hal-hazırda Azerbaycan bazarındakı diger dersanelerin (kursların) 80%-i o camiadan. Yani "halife"yle bir ilgisi yok. Zaten söz sahibi olsaydı, kaç defa Azerbaycana geldi, Şehidler Xiyabanındakı türk mescidini açdırardı.
Elqerez, Azerbaycan müsteqil, bağımsız ölkedir. Öz daxili ve xarici siyaset kursu var. AKP-den de derin ve qedim dövlet enenelerimiz var. Bize faydalı ve zararlı olanı biz biliriz. Bu okullar fealiyyet gösterecek. Öyle veya böyle ama bu işler devam edecek.

En azı Ebrehe kadar Allaha imanımız var elbet. Kebenin sahibi Kebeni koruyacak. Önemli olan bizim hangi tarafda olmaığımız deyilmi? Ebrehenin ordusundamı, Kebe yolundamı?

Soldakı şekilde türk liseylerinin Azerbaycanın bağımsızlıq döneminde Dünya Fenn Olimpiadlarında elde etdiyi uğur ve madalyaların statistikası var.

Qeyd: Yazını qarışıq yazmaqda maksadım ortak türk dili oluşması temennisindendir. Qüsurlara baxmayın!

No comments:

Post a Comment